Mücevher Hakkında Herşey...

Lusso Style

Elmas Nasıl Kesilir? - Lusso Style | Mücevher Blogu | A Jewellery Blog

5 Mayıs 2013 Pazar

Elmas Nasıl Kesilir?


Birbirinden güzel ham elmaslar :)
            Haftanın son iş günü mezun olduğum okuldaki lisans öğrencilerine anlattım elmas ve pırlantayı...

           İnsan sevdiği işi saatlerce anlatsa da yorulmuyor! Ne yalan söyleyeyim en çok da genç meslektaşlara ders anlatırken mutlu oluyorum...Sorular, yorumlar bambaşka oluyor! 
          Listeme eklediğim ama bir türlü yazmaya fırsat bulamadığım bir konu gündeme geldi derste: Değerli taş kesimi. Ne yazık ki ülkemizde çok fazla örnek görmek mümkün değil. Bu yüzden de öğrencilere uygulamalı gösterilemiyor bu konular.

         Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki özellikle elmas kesimi 7 den 77'ye merak edilen bir konu. Pırlantanın ünlü 4C'sinin dördüncü C sidir kesim ve elmas üzerinde insan eli ile oluşturulan tek özelliktir. Kesim sonucunda, açı ve konumları matematiksel kurallara bağlı yüzeyler (fasetler) oluşur. Fasetler, elmasın parıltısını en üst düzeye çıkarır.

        Elmasın saklı güzelliğini ortaya çıkaran, ham taşı ışık saçan pırlantaya dönüştüren kesim işlemini şu videolardan daha iyi anlayabiliriz. İlk video elmas kesiminin tarihçesi ile ilgili.
     İkinci ve üçüncü videoda görüntüler Belçika-Antwerp'den Malesef videolar Türkçe değil fakat tüm ayrıntılar anlaşılıyor... 

         Nasıl buldunuz? Sizce de çok zor ve sabır isteyen bir iş değil mi?
          
         

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekliyorum:)
(Hesabınız yoksa anonim seçeneğini işaretleyin, aksi halde yorumlarınız ulaşmaz.)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...