Mücevher Hakkında Herşey...

Lusso Style

Gökkuşağının Bütün Renkleri: Turmalin - Lusso Style | Mücevher Blogu | A Jewellery Blog

23 Şubat 2013 Cumartesi

Gökkuşağının Bütün Renkleri: Turmalin


       Bu yazının ilhamı turmalin sever bir dosttan geldi!


         Son yıllarda vitrinlerde sıkça görmeye başladığımız turmalin popularitesini 17. yy.’da Sri Lanka’dan Hollanda’ya ihraç edilmeye başlandığında  kazanmış.

        Bilimsel olarak ise turmalin  tek bir mineral değil, mineral topluluğudur. Turmalin mineralleri tüm mücevher taşları içinde en çeşitli renk skalasına sahip olandır. Renksizden (cam gibi) siyaha kadar neredeyse tüm renklerde görülebilir. Hatta Turmalin için “adı üstünde” diyebiliriz çünkü turmalin adı Sri Lanka dilinde çok renkli anlamında  “tura – mali” den gelmektedir.       Bir Mısır efsanesine göre turmalin dünyanın merkezinde oluşmuş ve basınçla gökkuşağına fırlamış, gökkuşağının tüm renklerini alarak yeryüzüne gelmiştir... Renginin değişkenliğinin bilimsel sebebi ise yapısına giren farklı elementlerin varlığıdır.

       Bu çeşitli renkler bilimsel olarak çok ilginç ve araştırılan bir konu olmasının yanında biz kadınlar için alamı: “Her kıyafetimiz için  uygun bir turmalin bulabiliriz” demektir:))

      Tanzanya, Madagaskar, USA, Rusya, Brezilya başlıca turmalin üreticileridir.

      Gelelim turmalin çeşitlerinden  ünlü olanlarına;

Rubellit : Belki en ünlü turmalin türüdür. Bordo-pembe renklidir. Yakuta (Ruby) benzerliği ile bilinir. Hatta 17. yy Rus Kraliyet mücevherleri üzerindeki taşlar uzun süre yakut sanılmış sonradan rubellit oldukları anlaşılmıştır.

Tiffany Legacy koleksiyonundan bir parça

Biri pembe mi dedi? Turmalinin pembe tonları dillere destandır...
Monique Péan 

Indicolite :  Mavimsi yeşil renktedir. Özellikle berrak kristalli olanları koleksiyonerlerin gözdesidir!


Mükemmel indicolite çift


Krom Turmalin : Koyu yeşil renklidir.Watermelon (Karpuz) :  İki renklidir içi kırmızı dışı yeşil olduğundan bu rengi almıştır. Genellikle dilimlenirler.

Müzelik!


Chaumet


İki renk (Bi-color): Turmalinler de yine yeşil ve kırmızıdır ama görünüş tek mineralde renk geçişleri şeklindedir.Kanarya :  Parlak sarı renklidir, çok nadirdir sadece  Malawi Cumhuriyeti’nden çıkar. Paraiba : En sona en beğendiğimi sakladım:) Turmalin’in en nadir bulunan çeşidi Paraiba’dır. Canlı mavi (hafif yeşillik de görülebilir) renklidir. Eğer parlak ve iyi kristalli olanlarını görebilirseniz karat fiyatı binlerce USD’dir.


Van Cleef & Arpels

Pekiyi ya sizin turmalininiz hangisi ?

Not: Bu sınıflama turmalinlerin mineralojik sınıflaması değildir. Mücevher sektöründeki kullanımını baz alarak kısaca anlattım:)

1 yorum:

  1. Benim turmalinim hepsi :). Yok Watermelon ve paraiba yi seviyorum. :)) Begendim begendim :) XO

    YanıtlaSil

Yorumlarınızı bekliyorum:)
(Hesabınız yoksa anonim seçeneğini işaretleyin, aksi halde yorumlarınız ulaşmaz.)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...